image/svg+xml

Blog

joanna-syrek-homfi.jpg
Joanna Syrek
,
14.04.2023
Poradniki

Certyfikaty energetyczne w pigułce - wszystko co warto wiedzieć

certyfikaty energetyczne w pigułce

Świadectwa energetyczne dla nowo powstających budynków obowiązują w Polsce od 2009 roku. Od 28 kwietnia 2023 roku wchodzi natomiast w życie nowelizacja ustawy, która rozszerza obowiązek posiadania ważnego certyfikatu na właścicieli starszych nieruchomości. Jak przygotować się na nadchodzącą zmianę?

Co zawiera certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny to dokument, który opisuje zapotrzebowanie budynku lub jego części na energię. Uwzględnia, ile energii potrzebuje nieruchomość do ogrzania, wentylacji lub klimatyzacji swojej przestrzeni. Dzięki takiemu dokumentowi dokładnie wiemy, jakie są roczne potrzeby naszego budynku między innymi na energię końcową (czyli tę zużytą w ciągu roku), która pozwala oszacować koszty utrzymania nieruchomości. To także sposób na większą świadomość co do konieczności ochrony środowiska i lepszego “zabezpieczenia” budynków słabych energetycznie.

Polska, a prawo energetyczne

Temat certyfikatów i konieczności zadbania o odpowiednie energetyczne zabezpieczenie budynków, pojawił się na polskiej scenie politycznej jesienią zeszłego roku. Można zapytać - dlaczego właśnie wtedy? Odpowiedź jest prosta - aby dostosować polskie prawo energetyczne do unijnego (dyrektywa 2010/31/UE). Certyfikaty są sposobem na stworzenie rejestru, który przedstawi stan polskiej mieszkaniówki. Razem z nim nie zachodzą żadne zmiany w przepisach budowlanych.

Kiedy potrzebujesz certyfikatu energetycznego?

Przede wszystkim - gdy jesteś właścicielem nieruchomości. W związku z nowymi regulacjami prawnymi, które wchodzą w życie od 28 kwietnia, właściciel jest zobowiązany posiadać certyfikat energetyczny w trzech przypadkach:

a). gdy chce sprzedać swoją nieruchomość b). gdy chce ją wynająć c). gdy chce wybudować dom

Warto zaznaczyć, że przy sprzedaży i wynajmie, świadectwo energetyczne wymagane jest już na etapie publikacji ogłoszenia w Internecie. W przypadku kontroli i braku certyfikatu, właścicielowi grozi kara finansowa do 5000 zł.

Nie taki diabeł straszny

Wprawdzie świadectwa są obowiązkowe i warto już teraz zainteresować się tym tematem (o tym jak nabyć certyfikat przeczytacie w dalszej części tekstu), jednak nadchodzące zmiany nie będą miały większego wpływu na rynek nieruchomości. Projektowane budynki od lat muszą spełniać takie same wymagania techniczne, wśród których znajduje się wskaźnik EP, określający roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Deweloperzy od dawna są zobowiązani do wykazywania, że budowane przez nich lokale mieszkalne spełniają określone kryteria. Od 28 kwietnia obowiązek zostanie rozszerzony na właścicieli domów jednorodzinnych oraz starsze nieruchomości.

Jak i gdzie nabyć certyfikat energetyczny?

Świadectwo energetyczne dla swojego budynku możecie nabyć za pośrednictwem homfi. Wystarczy, że skontaktujecie się z nami, a my poprowadzimy Was przez cały, naprawdę prosty proces zakupu certyfikatu, krok po kroku. Współpracując z nami możecie nabyć świadectwo energetyczne bez wychodzenia z domu - wszystko załatwiając online. Potrzebujecie jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy, a my zajmiemy się resztą.

Formularz znajdziecie tutaj: Zobacz

Skontaktujcie się z nami:

12 345 21 30 hello@homfi.com

Certyfikaty energetyczne ważne są 10 lat, ale pamiętajcie - jeśli wprowadzicie zmianę w systemie grzewczym lub izolacyjnym budynku (na przykład instalując pompę ciepła, czy montując klimatyzację) musicie nabyć nowy certyfikat energetyczny.

Przeczytaj także: