image/svg+xml

Blog

,
01.12.2023

Przegląd prasy 27.11.2023 - 01.12.2023

przegląd prasy_GRUDZIEŃ 2023_1_blog_v3.webp

Jak zapowiada się grudzień na rynku nieruchomości? Czy trzeba ustawić się w kolejce chętnych, aby kupić mieszkanie przed końcem roku? Jakie inwestycje budowlane dla studentów przewidują deweloperzy? Zapoznaj się z najważniejszymi w tym tygodniu informacjami z rynku nieruchomości.

1. To może być gorący grudzień w mieszkaniówce

W październiku sytuacja na rynku nieruchomości nieco się uspokoiła. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań wzrosła z 99 617 do 103 823. Na rynku nadal dominowały wzrosty cen mieszkań, jednak nie były one już tak znaczne jak we wrześniu, kiedy to wyższe stawki odnotowano w aż 15 z 17 dużych miast w Polsce. Przewiduje się jednak, że koniec roku w branży nieruchomości będzie wyjątkowo gorący, na co zdecydowany wpływa mają kończące się dopłaty z “Bezpiecznego kredytu 2%” oraz wzrost oprocentowania zwykłych kredytów hipotecznych.

Dowiedz się więcej na: Rp.pl

2. Wróciły kolejki i licytacje

Ilość funduszy jaką trzeba przeznaczyć na zakup mieszkania nie spada. Wręcz przeciwnie ceny transakcyjne nieruchomości coraz częściej zaczynają przebijać ceny ofertowe. Spekulacje o zakończeniu programu „Bezpieczny kredyt 2 %” przyspieszają sprzedaż nieruchomości, nawet za znacznie wyższe stawki. Ilość szybkich transakcji, licytacji oraz wzrost zainteresowania segmentem premium pokazują intensywność rynku. Przewidywania na kolejny rok są jeszcze niepewne. Nie wszyscy eksperci spodziewają się wzmożonego popytu stwierdzając, że ilość sprzedaży spadnie po wyczerpaniu środków na dopłaty.

Dowiedz się więcej na: Rp.pl

3. Najwięksi deweloperzy chcą budować dla studentów

Według analiz przeprowadzonych przez Echo Investment oraz Archicom, Polska jest piątym co do wielkości rynkiem studenckim w Europie. Niestety wskaźniki dostępności łóżek na studenta jest u nas znacznie poniżej innych miast europejskich. W związku z tym planowane przez Echo Investment projekty na 2024 rok obejmą również sektor akademików. Ich celem jest koncentracja na mniejszych mieszkaniach o wysokiej jakości. Firmy inwestycyjne zaczynają postrzegać mieszkania dla studentów jako atrakcyjną część swojego portfela inwestycyjnego. Taka sytuacja może w przyszłości przyczynić się do powstawania większej ilości prywatnych akademików.

Dowiedz się więcej na: Property News.pl

Przeczytaj także: