Lato tego roku obfituje w zmiany i nowości na rynku nieruchomości: programy rządowe “Bezpieczny Kredyt 2%” i “Konto Mieszkaniowe”, zmiana WIBOR na WIRON, uchwała znosząca podatek PCC, to jedne z wielu ciekawych faktów dotyczących nieruchomości. Wszystko po to, by powrócić do dobrej koniunktury z lat 2017 - 2021, gdy kredyty hipoteczne były tanie i łatwo dostępne, a oferta nieruchomości - szeroka.
Zobaczcie, czym w tym tygodniu żył rynek nieruchomości:
- Najświeższe dane na temat cen na rynku nieruchomości wskazują, że w największych polskich miastach mieszkania drożeją. Jak kwoty za metr kwadratowy odpowiadają podaży?
Przez cały ostatni rok nowe mieszkania drożały i w czerwcu średnie ceny były wyższe niż 12 miesięcy wcześniej, od 9,7 proc. w aglomeracji katowickiej do nawet 17,7 proc. w Krakowie – wynika ze statystyk przedstawionych przez portal Rynekpierwotny.pl. W porównaniu z majem zmiany wyniosły od 0 do 3 proc. Przeczytaj całość na Forsal.pl (17.07.2023)
- Czy przewidywania dotyczące stóp procentowych i ich spadku poniżej 4% na koniec 2024 roku mogą być prawdziwe?
Wedle ostatnich notowań WIBOR 6M po raz pierwszy od wielu miesięcy zrównał się z główną stopą NBP, sięgając 6,75 proc. A co najważniejsze, wszystko wskazuje, że w kolejnych dniach spadnie poniżej tego poziomu. Przeczytajcie całość na Rzeczpospolita.pl (18.07.2023)
- Tylko 48 tys. nowych mieszkań rozpoczęli budować deweloperzy w pierwszym półroczu 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
To najniższy wynik od siedmiu lat. Czerwiec wypadł mizernie także w przypadku inwestorów indywidualnych, który ruszyli z budową 6766 domów ( -15,7 proc. r/r). Łącznie w czerwcu w Polsce rozpoczęto prace przy budowie 16 140 lokali mieszkalnych, co było najniższym wynikiem od czerwca 2014 r. Przeczytajcie cały artykuł na Bankier.pl (20.07.2023)