image/svg+xml

Blog

marcin-balaj-homfi.jpg
Marcin Bałaj
,
02.09.2022
Poradniki

Jak wybrać biuro nieruchomości? 5 niezawodnych porad

jak wybrać biuro nieruchomości

Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem i chcesz wynajmować swoje mieszkania, czy może szukasz lokalu na własne potrzeby, przyda Ci się dobry pośrednik nieruchomości. To osoba, która zdejmie z Ciebie całą odpowiedzialność za przeprowadzenie transakcji. Powierzając ją agentowi, nie musisz martwić się o związane z nią kwestie prawne, spotkania z licznymi zainteresowanymi czy negocjacje cen. Bez wątpienia skorzystanie z pomocy biura nieruchomości znacznie ułatwia życie. No dobrze, ale jak taką agencję wybrać? Nie każda firma obecna na rynku zapewni Ci równie wysoki poziom obsługi. Dlatego poniżej przedstawiamy 5 porad, które pomogą Ci wybrać dobre biuro nieruchomości!

1. Dobry pośrednik nieruchomości a pakiet usług

Od 2014 roku posiadanie licencji agenta nieruchomości nie jest już wymagane przez prawo. Dlatego na rynku znajdziesz bardzo wielu pośredników, którzy będą oferowali Ci swoje usługi. Spotkasz się zarówno z agentami zrzeszonymi w profesjonalnych biurach, jak i z wolnymi strzelcami. Za tych pierwszych zazwyczaj trzeba nieco więcej zapłacić, ale wtedy przynajmniej wiesz, na co idą Twoje pieniądze. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to bowiem bardzo złożony proces, obejmujący wiele różnorodnych obszarów.

Chcąc wybrać dobre biuro nieruchomości, musisz się najpierw zorientować, co oferuje ono w ramach współpracy. Jeśli ktoś obieca Ci po prostu znaleźć kupca lub najemcę dla Twojego mieszkania i nie wdaje się w szczegóły, jak zamierza to osiągnąć, nie trać na niego czasu. Profesjonalna agencja nieruchomości przedstawi Ci – na przykład w formie prezentacji – jak działa i co wchodzi w zakres jej usług. Możesz więc liczyć na przykład na indywidualną strategię marketingową, visual staging czy home staging, pomoc w ustaleniu optymalnej ceny i negocjacjach, wsparcie notariusza i nie tylko. A im więcej, tym lepsze biuro.

2. Profesjonalne biuro nieruchomości zawsze zaproponuje Ci umowę na wyłączność

Współpraca z pośrednikami nieruchomości opiera się na jednym z dwóch rodzajów umów: umowie otwartej bądź umowie na wyłączność. Podczas gdy ta pierwsza nie daje Ci absolutnie żadnej gwarancji, ta druga zapewnia, że agent zrobi wszystko, aby znaleźć dla Ciebie odpowiedniego klienta. Dlaczego? Pośrednik bierze na siebie całą odpowiedzialność za powodzenie transakcji i inwestuje w ofertę własne środki. Zależy mu na sukcesie nie mniej niż Tobie.

Dzięki umowie na wyłączność zyskujesz osobistego eksperta, który poświęca nieruchomości należytą uwagę. Traktuje ją indywidualnie, odpowiednio dobierając komunikację marketingową oraz doradzając Ci w każdym aspekcie związanym z rynkiem nieruchomości. Pośrednicy pracujący w oparciu o umowę otwartą nie mają gwarancji, że otrzymają wynagrodzenie za starania, które podejmą. Dlatego też nie podchodzą do całego procesu z takim zaangażowaniem.

3. Opinie pośredników nieruchomości

Jak wybrać agencję nieruchomości? To proste – kieruj się opiniami innych klientów na jej temat. Dobry pośrednik będzie mógł pochwalić się dużym doświadczeniem, a więc zapewne również wieloma referencjami, które zebrał przez lata działalności na rynku. Zajrzyj do opinii Google lub na firmowego Facebooka biura nieruchomości. Zobacz, za co klienci je chwalą, a co nie do końca im się podoba.

Pamiętaj, że żadna duża agencja nie będzie miała 100% pozytywnych komentarzy, bo wśród tysięcy przypadków współpracy zawsze znajdą się potknięcia. Warto jednak sprawdzić, jak marka reaguje na taką krytykę – czy pozostawia negatywne opinie bez odpowiedzi, wchodzi z klientami w spory, czy może stara się wyjaśnić i załagodzić sytuację?

4. Profesjonalizm – jak sprawdzić biuro nieruchomości?

Mówi się, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. I takim dobrym pierwszym wrażeniem spokojnie możesz kierować się przy wyborze biura nieruchomości. Wejdź na stronę internetową agencji i oceń, czy jest przejrzysta i przyjazna użytkownikowi. Jeśli panuje na niej bałagan, może świadczyć to o chaosie panującym w całym biurze. Sprawdź, czy usługi biura zostały jasno opisane, czy wyszukiwarka działa, jak należy. Czy sama wizyta w serwisie już jest dla Ciebie wartościowa i dostarcza Ci pożądanych informacji? Jeśli tak, możesz założyć, że współpraca z tą agencją będzie przebiegała profesjonalnie.

Jeszcze więcej o zwyczajach i kulturze biura nieruchomości dowiesz się ze spotkania z pośrednikiem. Czy to człowiek, który wzbudza Twoje zaufanie? Oceń, jak wygląda. Niektórzy agenci nie przywiązują większej wagi do prezencji, co każe przypuszczać, że równie niechlujnie podchodzą do swoich obowiązków. Jeszcze ważniejsze jest to, jak się zachowują. Dobry pośrednik nieruchomości powinien być przede wszystkim zorganizowany, punktualny i komunikatywny. Czy robi na Tobie pozytywne wrażenie? Profesjonalne biura nieruchomości zatrudniają tylko osoby stworzone do tego zawodu, w procesie rekrutacji rezygnując ze współpracy z tymi, którym brak odpowiednich predyspozycji.

5. Dobre biuro nieruchomości to rozpoznawalna marka

Wśród wielu mało znanych pośredników, którzy działają na rynku, zawsze możesz trafić na profesjonalistę w swojej dziedzinie. Ale gwarancji nie masz żadnej. Wybierając natomiast agencję o wyrobionej renomie, masz pewność, że dostaniesz obsługę na najwyższym poziomie. We współpracy oczywiście wiele kwestii może Ci się ostatecznie nie spodobać, ale na pewno nikt Cię nie oszuka i nie przyprawi o kłopoty. To jak korzystanie ze sprzętu znanej marki, na który masz gwarancję, w porównaniu z bezimiennym produktem o niewiadomym pochodzeniu.

Zaufaj ekspertom!

Przed podjęciem decyzji, z którą agencją nieruchomości rozpoczniesz współpracę, przejdź przez powyższe punkty i spokojnie porównaj oferty oraz doświadczenie biur obecnych na rynku. My zachęcamy Cię oczywiście do zapoznania się z naszymi usługami i sprawdzenia, czy homfi spełni także Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że kluczowe jest, by przeprowadzić dokładną analizę swoich własnych potrzeb i nawiązać współpracę, która da Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu przez cały proces transakcji. Zapewne jest to jeden z ważniejszych momentów w Twoim życiu – zadbaj o to, by nic go nie zepsuło.

Przeczytaj także: