image/svg+xml

Blog

marcin-balaj-homfi.jpg
Marcin Bałaj
,
02.09.2022
Poradniki

Jak przygotować się do inwestycji w nieruchomości? 5 podstawowych kroków

jak przygotować się do inwestycji w nieruchomości

Nieruchomości od wielu lat są w Polsce najpewniejszym sposobem inwestowania pieniędzy. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa rozwiał zresztą wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi chce pomnażać swój kapitał w ten sposób. Zanim jednak zaczniesz inwestować w nieruchomości, zobacz, jak się do tego właściwie przygotować!

1. Gromadzenie kapitału

Niezależnie od tego, jak zamierzasz sfinansować swoją inwestycję, będziesz potrzebować kapitału na start. Poczucie komfortu zyskasz niewątpliwie, kupując nieruchomość za gotówkę. Zebranie wystarczającej sumy nie dla każdego będzie jednak łatwe. Z tego względu warto posiłkować się kredytem bankowym. W takim przypadku musisz zgromadzić wkład własny, który wynosi przynajmniej 10%, a optymalnie 20% wartości pożyczki.Jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, pamiętaj, że możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów kredytowych, którzy porównają dla Ciebie różne oferty i pomogą w wyborze najkorzystniejszej. Pamiętaj, że zebranie kapitału to dopiero początek. Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt, bank przyjrzy się Twojej płynności finansowej. Na podstawie takich czynników jak dochody, koszty oraz inne zobowiązania będziesz budować swoją zdolność kredytową. Co ciekawe, pożyczka przyda Ci się także wtedy, gdy dysponujesz wystarczającą gotówką – w ramach inwestycji możesz wówczas zakupić więcej niż jedną nieruchomość. Nie bagatelizuj więc znaczenia kredytu!

2. Badanie rynku

Kiedy już zadbasz o sfinansowanie inwestycji, zajmij się rozpoznaniem rynku. Twoje zadanie polega na porównaniu cen nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Określ także ryzyko, które możesz ponieść. W zależności od rodzaju transakcji będziesz mieć do czynienia z różnym jego poziomem – na kawalerce w centrum Krakowa na pewno nie stracisz, za to remont domu na przedmieściach może okazać się znacznie bardziej kosztowny, niż się spodziewasz.

Rozważając różne opcje, pamiętaj, by nie ograniczać się do apartamentów i domów wolnostojących.

Agenci homfi zwracają uwagę na rosnący potencjał działek budowlanych. Nawet jeśli nie zdecydujesz się zagospodarować takiej powierzchni, jej wartość będzie cały czas rosła, a jej utrzymanie niemal nic nie kosztuje.

3. Wybór rodzaju inwestycji

Znając rynek oraz poziom ryzyka inwestycyjnego, możesz w końcu określić swój cel. Zastanów się wówczas, czy interesuje Cię długoterminowy wynajem mieszkania, udostępnianie noclegów turystom, house flipping, czy jeszcze inna forma zarobku. Na tej podstawie wybierzesz oczywiście właściwą nieruchomość. Do dyspozycji masz przecież nie tylko lokale mieszkalne, ale także usługowe.

Nie musisz ograniczać się też wyłącznie do dochodu pasywnego – odpowiednia inwestycja pozwoli Ci rozkręcić własny biznes – taki jak spa, sklep odzieżowy czy powierzchnia magazynowa.

4. Współpraca z agencją nieruchomości

Szukając odpowiedniej nieruchomości, przyda Ci się pomoc doświadczonego pośrednika. Jeśli masz konkretny pomysł na inwestycję, musisz zapewnić sobie dostęp do szerokiego wachlarza ofert. Tylko w ten sposób znajdziesz obiekt idealnie spełniający Twoje wymagania. Bardzo bogatymi portfelami nieruchomości mogą pochwalić się przede wszystkim największe na rynku agencje. O tym, jak wybrać do współpracy jedną z nich, pisaliśmy szczegółowo w https://www.homfi.coml/jak-wybrac-biuro-nieruchomosci-poradnik/

5. Zakup nieruchomości

Ostatni etap przygotowań to po prostu przeprowadzenie transakcji. Wiąże się ono z wieloma wyzwaniami, podczas których przyda Ci się pomoc pośrednika. Warto z tego wsparcia skorzystać już na etapie prezentacji nieruchomości oraz negocjacji. Specjalista błyskawicznie wychwyci ewentualne mankamenty i znajdzie argumenty przemawiające za obniżką ceny.

Kupno nieruchomości oznacza oczywiście konieczność dopełnienia wszelkich niezbędnych

formalności – podpisania umów, sporządzenia aktu notarialnego i uregulowania innych kwestii prawnych. Uzbrój się więc w cierpliwość, ponieważ takie procesy mogą chwilę potrwać.

Inwestuj w nieruchomości z homfi!

Im lepiej przygotujesz się do inwestycji w nieruchomości, tym szybsze i większe zyski będziesz osiągać. W homfi sprawnie przeprowadzimy Cię przez cały ten proces.

Przeczytaj także: