image/svg+xml

Blog

,
11.08.2023
Analizy

Wydarzenia na rynku nieruchomości z pierwszych dwóch tygodni sierpnia. Przegląd prasy 01.08.2023 - 11.08.2023

przegląd prasy sierpień 2023 1

Wchodzimy w kolejny miesiąc wakacji z kolejnymi rewolucyjnymi informacjami z rynku nieruchomości. Kredyt 2% podbija ceny mieszkań, drugi filar rządowego programu - Konto mieszkaniowe - dostępny już w dwóch dużych polskich bankach, a to wszystko przy prognozowanym na 2030 rok spadku presji młodych pokoleń na posiadanie własnego mieszkania.

Oto najważniejsze newsy:

  1. "Książeczka mieszkaniowa" po nowemu w największym polskim banku. Największy polski bank wprowadza nową formę oszczędzania na cele mieszkaniowe. Konto mieszkaniowe to drugi filar rządowego programu “Pierwsze mieszkanie”, który wszedł w życie 1 lipca. Według ministra Waldemara Budy to obecnie najatrakcyjniejszy produkt bankowy na rynku polskim i europejskim. Konto mieszkaniowe oferuje korzystne oprocentowanie oraz ulgi podatkowe, wspierając aspiracje posiadania własnego mieszkania. Decyzja banku to reakcja na zmieniające się potrzeby rynku.

Przeczytaj cały artykuł na: Money.pl (10.08.2023)

  1. Tani kredyt podbija ceny mieszkań. Ale są i spadki Wprowadzenie programu “Bezpieczny kredyt 2%” oraz zmniejszona podaż mieszkań przyczyniły się do znacznego wzrostu cen nieruchomości. Według najnowszych danych ceny mieszkań w niektórych większych miastach wzrosły nawet o 5,3%. Zapytani przez REDNET Consulting deweloperzy stwierdzają, że jest to sytuacja przejściowa, a ceny mieszkań już zaczynają się stabilizować. W kilku regionach zanotowano nawet niewielkie spadki.

Przeczytaj cały artykuł na: Rzeczpospolita.pl (07.08.2023)

  1. Koniec z presją na posiadanie mieszkania? Tak uważa większość ekspertów Według najnowszego raportu "Najem 2030. Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce", presja wśród społeczeństwa na posiadanie własnego mieszkania znacząco spada. Wpływ na to mają rosnące ceny nieruchomości, trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego oraz zmieniające się preferencję mieszkaniowe młodszych pokoleń. Eksperci przewidują, że do 2030 roku nastąpi również znaczący rozwój najmu instytucjonalnego oraz mieszkań senioralnych. Będzie to miało wyraźny wpływ na dynamikę rynku nieruchomości.

Przeczytaj cały artykuł na: Bankier.pl (09.08.2023)

  1. Kredyt 2 procent niemal trzykrotnie podbił popyt na hipoteki Jak wynika z raportu opublikowanego przez BIK popyt na kredyty hipoteczne w lipcu tego roku zwiększył się o ponad 200% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szacuje się, że ponad 60% osób ubiegających się o kredyt to potencjalni beneficjenci rządowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Zwiększony popyt wpływa znacząco na ceny mieszkań, które już dostosowują się do poziomu limitów cenowych w „Bezpiecznym Kredycie 2 proc.”. Czy taka tendencja utrzyma się do jesieni?

Przeczytaj cały artykuł na: Rzeczpospolita.pl (03.08.2023)

Przeczytaj także: