image/svg+xml

Blog

joanna-syrek-homfi.jpg
Joanna Syrek
,
15.01.2024
Analizy

Rynek nieruchomości - najświeższe informacje: przegląd prasy 09.01-15.01

przegląd prasy styczeń 2024

W ostatnim tygodniu Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport dotyczący liczby zapytań o kredyty hipoteczne. Wniosek jest jeden: grudzień pod tym względem był rekordowy - banki i SKOK-i w grudniu odnotowały 421% zapytań więcej niż rok temu! To efekt przede wszystkim zbliżającego się do końca rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Co jeszcze działo się na rynku nieruchomości w minionym czasie?

1. Rekordowy popyt na kredyty mieszkaniowe. Wzrost o ponad 400 procent.

Zgodnie z danymi zawartymi w Indeksie Popytu na kredyty mieszkaniowe, opublikowanym przez BIK, wartość zapytań o nie w grudniu 2023 roku wzrosła o 421 procent.

BIK podkreśliło, że średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego osiągnęła w grudniu 2023 roku najwyższy poziom w historii, wynosząc 435,27 tys. zł.

Przeczytaj więcej na money.pl

2. Nowy program mieszkaniowy rządu. Wszyscy mówią jedno.

Ruszyły konsultacje ws. programu "Mieszkanie na start". Program miałby ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. - Praktycznie każdy zgłaszał, że czas zaplanowany na program, czyli do końca 2025 roku, jest za krótki. To może wywołać falę wzrostów cen - zdradza w rozmowie z Next.gazeta.pl Krzysztof Bontal, który wziął udział w spotkaniu z kierownictwem resortu rozwoju.

Przeczytaj więcej na money.pl

3. Nie masz zdolności kredytowej, a chcesz kupić mieszkanie? Są alternatywy

Zgodnie z danymi BIK akceptacja wniosków kredytowych waha się w przedziale 73,5-82,6 proc. Wynika z tego, że prawie co trzecia osoba otrzymuje odmowę od banku. Jak kupić mieszkanie, nie mając zdolności kredytowej? Przedstawiamy alternatywy dla kredytu.

Poznaj wspomniane alternatywy w tekście na money.pl.

Przeczytaj także: