W Polsce nie ma inflacji? Taką informację całkiem niedawno przekazał Adam Glapiński. Jaka jest prawda? GUS opublikowało nowe dane dotyczące tego tematu w naszym kraju. Uwadze mediów nie uszły także kolejne słuchy dotyczące podatku katastralnego oraz... pozwolenia na remont.
1. Nowe dane o inflacji w Polsce.
Inflacja w lutym spadła do 2,8 proc. rok do roku - poinformował w piątek GUS. To pierwszy raz od marca 2021 r., gdy inflacja znalazła się w celu NBP. Z danych GUS wynika także, że w lutym ceny urosły miesiąc do miesiąca (czyli względem stycznia) o 0,3 proc. W styczniu zaś były o 0,4 proc. wyższe niż w grudniu 2023 r. Prognoza? W najbliższych miesiącach inflacja odbije. Według najnowszych projekcji Narodowego Banku Polskiego, stanie się to wskutek wycofania przez rząd antyinflacyjnych działań osłonowych. Już wiadomo, że od kwietnia powróci 5-procentowy VAT na żywność (zamiast 0 proc.). Według wyliczeń analityków NBP, podbije to inflację o około 0,9 punktu procentowego.
Zobaczcie, które produkty najszybciej (i najmocniej) rosły w naszym kraju: next.gazeta.pl
2. Idą zmiany w podatku od nieruchomości.
Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w opodatkowaniu garaży i nową definicję budowli. Regulacje mają zostać opublikowane najpóźniej do końca listopada tego roku. Powodem zmian jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z października 2023 roku, w którym uznano, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją. Trybunał wskazał także, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu stanowi immanentny element mieszkania.
Jak wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie, aktualna wersja prawa jest niekorzystna dla podatników, jeżeli na przykład dla hali garażowej, na której znajdują się ich miejsca postojowe, założono odrębną księgę wieczystą. Wówczas była ona odrębnie opodatkowana, jako "pozostałe budynki”, niezwiązane z lokalem mieszkalnym. W efekcie ich opodatkowanie było około 10-krotnie wyższe, niż gdyby potraktować je jako część obiektu mieszkalnego.
W przypadku garażu lub miejsca postojowego o powierzchni 20 m2 podatek w tym roku może wynieść nawet 223,4 zł. Gdyby to samo miejsce było traktowane jako lokal mieszkalny, z niższą stawką podatku, podatek wyniósłby 23 zł i właśnie, w tę korzystniejszą zmianę zmierzają tworzone przepisy.
Podatnicy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej od 2025 roku.
Więcej informacji dostarczy Wam Business Insider
3. Usunięta ścianka to samowola.
Bardzo złe wieści płyną z sądu dla wszystkich, którzy przy remoncie czy wykańczaniu nowego mieszkania zmienili jego układ bez zgłoszenia. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uznał, że na budowę nawet zwykłych ścian działowych, która powoduje zmianę powierzchni pomieszczeń - trzeba mieć pozwolenie.
Przeczytajcie szczegóły na Rzeczpospolita.pl