image/svg+xml

Blog

joanna-syrek-homfi.jpg
Joanna Syrek
,
17.02.2024

Przegląd prasy 12.02.2024-16.02.2024

przegląd prasy luty 2024

Od pewnego czasu obserwujemy wzmożony wzrost cen nieruchomości, który generuje kolejne ciekawe dane - coraz droższe garaże i komórki lokatorskie. W zeszłym tygodniu Sieć obiegły oferty publikowane w Internecie, pokazujące garaże wolnostojące w cenie powyżej 100 tys. zł. Czy to nowy trend na rynku? O tym i nie tylko, przeczytacie w naszej prasówce.

1. Garaże w cenie kawalerek?

Ceny garaży zwalają z nóg - na portalach z ogłoszeniami można znaleźć oferty sprzedaży garaży za ponad 200 tys. zł. W niektórych miejscowościach za takie pieniądze wciąż można kupić mieszkanie. Ceny wystrzeliły w ostatnim czasie. To jest powiązane z tym, co dzieje się z cenami mieszkań. Tendencja na rynku nieruchomości jest wzrostowa i częściowo przenosi się to też na rynek garaży. Ale musi być też na nie popyt, skoro są takie ceny. Na portalu otodom.pl na koniec stycznia w całych Katowicach na sprzedaż wystawiono 18 garaży - to oferty prywatne lub biur nieruchomości. "Rekordzista żąda 120 tysięcy złotych za dwustanowiskowy garaż w dzielnicy Dąb o wcale nie tak dużej, jak na dwa auta, powierzchni 30 m2, ale za to ze światłem i kanałem, znajdujący się na zamkniętym terenie prywatnym” - podaje serwis 24kato.pl.

Więcej na Bankier.pl

2. Na rynku najmu nagły zwrot. "Polacy zmieniają mieszkania"

Oferta mieszkań do wynajęcia na rynku nieruchomości jest obecnie o ponad 25 procent większa niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. To skłania Polaków do podejmowania decyzji o zmianie mieszkania. Na koniec stycznia 2024 roku, liczba dostępnych do wynajęcia mieszkań wynosiła około 23 tysiące, co stanowi wzrost o 14 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca i aż o 38 procent w stosunku do sytuacji sprzed roku. Szczególnie duży wzrost liczby ogłoszeń o wynajem mieszkań odnotowano w niektórych miastach, takich jak Olsztyn, Rzeszów czy Zielona Góra, gdzie liczba dostępnych ofert zwiększyła się nawet o jedną trzecią w ciągu zaledwie jednego miesiąca - wynika z danych Otodom, które analizuje "Puls Biznesu".

Więcej na money.pl

3. Książę buduje luksusowy apartamentowiec w Krakowie

W Krakowie dzięki inicjatywie księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego powstaje luksusowa, proekologiczna inwestycja. Apartamentowiec Villa Botanica powstaje tuż obok centrali homfi - w dzielnicy Wesoła, przy Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w 1783 roku i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. budynek będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych budynku, stację ładowania dla samochodów elektrycznych czy system automatyki domowej smart home. Na ścianach budynku mają też być ogrody wertykalne, a także stacja meteorologiczna. Inwestycja składa się z 18 mieszkań, które liczą od 37 do 380 m kw. powierzchni - z czego 15 z nich jest już zarezerwowanych lub zawarto już umowy deweloperskie.

Przeczytaj całość na next.gazeta.pl

Przeczytaj także: