Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy deweloperem a jednostkami samorządu terytorialnego? Jakich mieszkań potrzebują teraz Polacy, czy wolą je kupować, czy wynajmować? Skąd bierze się malejąca liczba budów i nowych inwestycji? Jak będzie wyglądać przyszłość pokolenia Millenialsów? To właśnie te tematy poruszali prelegenci panelu dyskusyjnego “Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce” organizowanego podczas jednej z największych konferencji w tej części Europy, czyli Europejskiego Forum Nowych Idei, do którego CEO homfi - Adam Nowodworski został zaproszony.
Europejskie Forum Nowych Idei - miejscem rewolucyjnych i progresywnych rozwiązań dla mieszkańców?
Najnowszy kwartalnik mieszkaniowy Otodom i Polityki Insight, w którym przedstawione zostały dane o cenach ofertowych na rynku mieszkaniowym w III kwartale, pokazał, że rynek mieszkaniowy w Polsce działa wysoce nieefektywnie, a zdolność kredytowa jest w Polsce jedną z najniższych w regionie EŚW. Partner debaty Otodom i partner merytoryczny Polityka Insight do swojego panelu zaprosili ekspertów z samorządów terytorialnych, socjolożki, ekspertów z branży nieruchomości, w tym przedstawicieli od strony deweloperów, którzy nie tylko odnieśli się do wyników raportu, ale również wskazali jakie widzą rozwiązania na obecne problemy mieszkaniowe. Spotkanie poprowadził Adam Czerniak, główny ekonomista, dyrektor ds. badań, Polityka Insight, a udział wzięli Michał Guć - wiceprezydent Miasta Gdyni ds. innowacji, Katarzyna Kuniewicz - analityczka rynkowa Otodom, Hanna Milewska-Wilk - socjolożka z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Konrad Płochocki, wiceprezes i dyrektor generalny - Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Joanna Erbel - ekspertka ds. mieszkaniowych & członkini rady programowej Fundacji Rynku Najmu oraz Adam Nowodworski, CEO homfi oraz Private House Brokers.
Jako dwukrotny lider plebiscytu Otodom w kategorii najlepszej agencji nieruchomości w Polsce, który obsłużył ponad 10 tysięcy transakcji, od lat śledzimy zachowania konsumentów, badamy rynek i analizuje aktualne mieszkaniowe trendy, aby oferować klientom sprzedającym, kupującym, wynajmującym i najmującym jak najlepiej spersonalizowaną i skuteczną ofertę. Stale rosnące zapotrzebowanie na najem mieszkań przekłada się również na wzrost ich cen. Aby zwiększyć dostępność mieszkań na rynku nie należy tylko szukać miejsca do wybudowania nowego osiedla. Należy wejść głębiej w potrzeby mieszkańców i wziąć pod uwagę ich tryb życia, styl pracy, codzienne motywacje. Oferta mieszkania powinna być jak najlepiej dostosowana do oczekiwań potencjalnego kupca, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Często zdarza się, że przepisy, bądź wskazania konserwatora zabytków uniemożliwiają deweloperom wprowadzenie odpowiednich udogodnień bądź zmian. Jednym z podstawowych problemów z którymi się mierzą, jest przymus budowania przez deweloperów konkretnej ilości miejsc parkingowych:
“Na podstawie obecnych doświadczeń na rynku nieruchomości widzimy, np.: że kawalerki powinny być zupełnie inaczej traktowane niż mieszkania dwu-, czy trzypokojowe, ponieważ klienci, którzy poszukują kawalerek, często nie potrzebują miejsca parkingowego, korzystają bowiem z komunikacji miejskiej czy roweru.”
Blokowanie deweloperów i uniemożliwienie im zmniejszenia liczby miejsc postojowych zależnie od potrzeb potencjalnych kupujących pokazuje, że niektóre regulacje prawne wpływają na niekorzyść nie tylko podmiotów wznoszących budynki, ale w konsekwencji zwiększają koszty mieszkań dla potencjalnych lokatorów.
Potrzeba dialogu pomiędzy deweloperami a miastami!
Rozwój deweloperski w kierunku mniejszych miast może być rozwiązaniem pewnych problemów mieszkaniowych wynikających z potrzeby lokatorów, którzy chcą łączyć życie w spokoju i zieleni z bliskością dużych ośrodków miejskich oraz dających przez metropolie możliwości. Z drugiej strony koszt takich mieszkań spowodowanych znacząco mniejszym kosztem gruntu i szybszymi procesami administracyjnymi dla dewelopera zwiększy szansę młodych osób na spełnieniu marzenia o własnościowym m2 w mniejszej cenie. Miasta często traktują deweloperów, jako podmioty budujące budynki szkodzące architekturze małego, spokojnego miasta nie widząc potrzeby dialogu i wspólnego wypracowania zmian.
Powinniśmy lepiej współpracować na linii deweloper, państwo, miasto, ponieważ pozwoli nam to budować szybciej, lepiej i więcej.” - podkreśla Adam Nowodworski z homfi i Private House Brokers.
Działania deweloperskie mają istotny wpływ na jakość życia w mieście i samopoczucie mieszkańców, to na nich oprócz odpowiedzialności ekonomicznej spoczywa odpowiedzialność społeczna. Podmioty muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich przedsięwzięcia mają znaczenie nie tylko dla kupujących, ale dla całego miasta oraz jego infrastruktury. Współpraca pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a urzędem może polepszyć funkcjonowanie lokalnej społeczności, zwiększyć jej liczebność co będzie prowadzić do rozwoju miasta na wielu płaszczyznach.
Debata nt. dostępności mieszkań w Polsce, której podwaliną były wyniki kwartalnika Otodom i Polityka Insight dały jasne wnioski na temat przyszłości i trendów na rynku nieruchomości. Wśród najbardziej zauważalnych tendencji jest zwiększenie zainteresowania klientów nieruchomościami na rynku wtórnym, a przede wszystkim na rynku najmu, którego ceny wzrosły o niemal 40% w porównaniu do zeszłego roku. Istotnym aspektem dla sprzedających, ale również kupujących jest zmiana tempa wzrostu cen, po radykalnej podwyżce w 1 półroczu widzimy lekkie uspokojenie się tego trendu. Dla deweloperów istotną kwestią pod względem tendencji rynkowych może być fakt, że coraz więcej ludzi decyduje się na kupno nieruchomości poza aglomeracjami. Klienci zaczynają przenosić się coraz częściej do spokojniejszych okolic wielkich miast tzw. “miejskich sypialni” dających im komfort, niższe ceny nieruchomości, a jednocześnie dobry dojazd do miejsca pracy i szereg wachlarz udogodnień oferujących pobliskie centrum.
Europejskie Forum Nowych Idei to świetne miejsce na dyskusje, aczkolwiek jako wiodąca agencja nieruchomości w Polsce, widzimy potrzebę nie tylko mówienia, ale również bieżącego działania z klientami nad wprowadzaniem jak najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań.